Тема: Роберт Бернс « Моє серце в верховині» Ідея любові до Батьківщини у вірші Р.Бернса. Антитеза.


Доброго дня, дорогі діти!!!

Український кобзар Тарас Шевченко назвав Роберта Бернса «поетом народним і великим». А заслужив він таку високу похвалу тому, що писав про найважливіше для кожного народу — про свободу, любов до Батьківщини, людську гідність, що не залежить ні від матеріального стану, ні від походження.

        Роберт Бернс народився 25 січня 1759 р.  у селищі Аллоуей у Шотландії.     Його батько, Уїльям Бернс, був селянином. Дитинство майбутнього поета не було веселим, адже йому доводилося працювати на рівні з дорослими, зазнавши голоду і нестатків. Хлопець любив слухати народні пісні, балади, легенди, казки з уст простих робітників, пліч-о-пліч з якими він працював. Єдиною його втіхою у вільний час було читання. Юнак читав усе, що потрапляло під руку.

Як говорять біографи поета, з 1783 р. Роберт почав записувати в окремий зошит власні вірші та прозу. Писав він на шотландському діалекті.

         У 1784 р. в родині Бернсів сталося нещастя: помер батько. Сини вирішили перевезти сім’ю до ферми Моссґіл біля селища Мохлін. Перебування Роберта на цій фермі виявилося надзвичайно плідним. Саме тут були створені його найкращі ліричні твори: «Польовій миші», «Гірській маргаритці», «Молитва священика Віллі».

     У 1786 р. вийшла друком перша збірка віршів Р. Бернса, до поета прийшла слава.

Читачі цінували його за патріотизм. Бернс був чудовим співцем своєї батьківщини — Шотландії. Він із захопленням описував красу її природи, традиції та звичаї народу, оспівував «чесну бідність» простих людей.

       У 1787 р. Бернс здійснив подорож гірською Шотландією і прикордонним краєм, записуючи мелодії і слова пісень, які потім включив у видання «Вибраних шотландських мелодій» (1792). Вважаючи своїм патріотичним обов’язком пропагування шотландських народних пісень, щоб зберегти їх для нащадків, Бернс відмовився від гонорару за цю збірку.

      У 1788 р. Бернс оселився на занепалій фермі в Елісленді. Гроші з гонорарів за книги поет спробував вкладати в ферму, але тільки втратив свій капітал. Основним джерелом прибутку з 1791 р. для нього стала служба збирача податків. Вірші Бернс писав у перервах між службою. У 1789 р. він написав поезію «Моє серце в верховині…».

 

       Із 1795 р. поет почав тяжко хворіти: ревматизм позначився на ослабленому ще в молодих роках серці. Помер Бернс 21 липня 1796 р.    


Діти , ви втомилися ?Давайте відпочинемо .

Підніміться , розведіть руки в сторони , закрийте очі.

Уявіть собі , що ви знаходитесь на найвищій вершині Карпатських гір – горі Говерлі .

Уявіть, що з висоти цієї гори ви бачите  неосяжну , прекрасну, нашу неповторну державу – Україну;з її безкраїми полями , чистими дзеркальними озерами, синім-синім Чорним морем, зеленими лісами, квітучими містами і селами.

Уявіть себе птахом , який летить над вашим рідним краєм, над вашим найулюбленішим куточком на всій  Землі .

Вам добре, ви – спокійні і задоволені життям.

Відкриваємо очі.

 

З таким же добрим настроєм продовжуємо наш урок.


А зараз ми  познайомимося з поезією  Р. Бернса

« Моє серце в верховині ».

Лірика Р.Бернса глибоко патріотична. Гарячим почуттям любові до рідної Шотландії пройнятий вірш «Моє серце в верховині…». Кожен шотландець знає його напам'ять. У вірші "Моє серце в верховині" поет зображує любов до рідного краю. Сила його почуття така, що де б не був поет, думкою він завжди лине на батьківщину. Всі його мрії про рідні гори. Любій верховині належать його серце і душа.

 

 

Найголовнішою темою поезій Р.Бернса була тема зображення краси природи рідної Шотландії. Поняття "батьківщина" і "природа" були злиті для нього в єдине ціле. Він чув "музику землі", і вона надихала його на створення чудових картин природи. Для поета природа - це джерело натхнення до творчості.

Словникова робота

Верховина - верхня, найвища частина чого-небудь (переважно гори, дерева). Верховиною також називають високогірну місцевість в Українських Карпатах.

 

 

Читаючи вірші Роберта Бернса та інших поетів, складається враження, що з тобою спілкується сам автор. У ліричних творах автор живе своїм життям у новій художній дійсності — у світі ідей, думок, образів, переживань, створених ним самим. Тут виявляється ніби друге ліричне «Я» поета. У літературознавстві це друге ліричне «Я» називають ліричним героєм. 

  • Працюючи з підручником, знайдіть і запишіть в зошит визначення, що таке ліричний герой!

Поезія шотландського класика Роберта Бернса про відданість рідній землі, про тугу людини, яка до кінця лишилася вірною покликанню серця, ось уже кілька десятиліть бринить у перекладі Миколи Лукаша.

 

 

А нещодавно Леся і Галя Тельнюк окрилили "Верховину" своєю музикою 

Переглянмо відеоролик пісні "Моє серце в верховині" у виконанні сестер Тельнюк

 

 

Україна – Шотландія, дві країни  - одна краса! Як Україна, так і Шотландія, вражають не лише своїми неповторними краєвидами, а й схожою історією боротьби за незалежність, подібним менталітетом українського і шотландського працелюбних народів. Та все ж  узагальненим символом України й Шотландії по праву вважаються генії слова - український Тарас Шевченко та шотландський Роберт Бернс.

Домашнє завдання:

Читати статтю підручника про Р. Бернса , вивчити визначення «ліричний герой». Повторити теорію літератури (епітет , метафора), вивчити вірш «Моє серце в верховині…» напам’ять.